Historia basenu kąpielowego w Andrychowie
Centrum sportu i rekreacji w mieście na początku XX wieku pozostawało w rękach członków, działaczy i sympatyków powstałego w 1919 roku Klubu Sportowego Beskid. Klub miał niezwykłe szczęście do osobistości i społeczników, którzy pozostawali w jego strukturach.
W okresie międzywojennym „Beskid” wystawili nawet własną listę kandydatów do Rady Miejskiej! Prezes Klubu został Burmistrzem miasta, Wiceprezes - Wiceburmistrzem, a wielu działaczy weszło w skład Rady Miejskiej.
Dlaczego o tym mowa? Ponieważ to właśnie w okresie międzywojennym Andrychów miał ambicje zostać znanym na południu letniskiem i miejscowością o walorach turystycznych i uzdrowiskowo-klimatycznych. Rada Miasta postanowiła o podjęciu kroków umożliwiających realizację tych planów. U podnóża Pańskiej Góry zaplanowano budowę kilku obiektów sportowych min. Basenu, Stadionu oraz Skoczni Narciarskiej. Wytyczono ścieżki spacerowe na Pańskiej Górze oraz kilka tras turystyki pieszej po okolicznych szczytach.
Basen Pływacki i Kąpielowy został oddany do użytku 29 czerwca 1935 roku. Z tej okazji w Andrychowie zorganizowano zawody pływackie, na które zjechali uczestnicy i widownia z całej południowej Polski. Obiekt szczycił się wymiarami olimpijskimi. Urządzono go według najnowszych pomysłów i planów konstrukcyjnych. Łączył on w sobie basen pływacki oraz kąpielisko z przepiękną plażą, do której wykonania sprowadzono 2 tony piasku znad Bałtyku! Podobno maszynista specjalnie zatrzymał pociąg koło powstającego basenu, aby przetransportować ten nietypowy ładunek. Basen posiadał krytą trybunę z szatniami, kawiarenkę, pięknie urządzone deptaki i specjalnie wybudowany wodotrysk, a nawet ( ! ) salę dancingową.
W latach sześćdziesiątych XX wieku za wyczyn traktowano skoki z dachu trybuny do wody!
W latach siedemdziesiątych basen zyskał nowy wygląd. Z ogromnego kąpieliska stworzono dwa odrębne baseny: duży i średni oraz brodzik z wodotryskami dla dzieci. Ponowne otwarcie obiektu nastąpiło 11 czerwca 1972 roku.
Niestety okazało się, że tzw. „duży basen” nie spełnia warunków, by przeprowadzać na nim konkursy pływackie - jest o kilka cm. za mały?!
Po roku 2000 kąpielisko administrowane było przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Na obiekcie podczas wakacji organizowano amatorskie zawody pływackie w trzech kategoriach wiekowych.
Poniżej - historyczne fotografie andrychowskiego basenu kąpielowego :
Budowa basenu :
Prace w niecce
Widok ogólny basenu kąpielowego w Andrychowie
Basen kąpielowy w Andrychowie - rysunek autorstwa Rudolfa Pietrasa
Zawody pływackie
Wodotrysk
Basen przed II wojną światową
Basen przed wojną - w tle widoczna jest Pańska Góra
Pawilon basenu - przed II wojną światową
Basen - pawilon pływacki
Basen - po wojnie
Widok z trybuny - po wojnie
Co było najpierw? Basen czy stadion? Nie udało się nam jak dotąd odszukać w źródłach pisanych (epokowych) kiedy zbudowano stadion. Okazuje się, że materiał zdjęciowy i pocztówkowy przyszedł tu z pomocą. Ewidentnie widać - basen był pierwszy!
Lata siedemdziesiąte :
Opracowanie : Ewelina Prus-Bizoń
Fotografie pochodzą z kolekcji pamiątek andrychowskich Eweliny i Tomasza Bizoniów.
UWAGA : Materiał chroniony prawem autorskim, porozumieniami międzynarodowymi o prawie autorskim oraz innym ustawodawstwem i porozumieniami międzynarodowymi o ochronie praw na dobrach niematerialnych. Naruszenie tych praw podlega odpowiedzialności cywilnej i karnej. Zabrania się wykorzystywania powyższego materiału w jakiejkolwiek postaci bez zgody właścicieli. Kontakt: ryszawa0@poczta.onet.pl
Jak było i co będzie dalej ?
Wiek XXI basen kąpielowy rozpoczął w strukturach Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. CKiW kilkakrotnie organizowało po roku 2000 amatorskie zawody sportowe - pływackie oraz siatkówki plażowej, zarządzając jednocześnie basenem kąpielowym.
Poniżej - fotografie wykonane podczas zawodów w roku 2003.
Brak infrastruktury (stacji filtrowania wody) powodował konieczność częstych (średnio co 3 tygodnie), uzależnionych dodatkowo od warunków pogodowych - kosztownych wymian wody w nieckach. Komfort i przyjemność korzystania z basenu obniżała również niska temperatura wody.
Oferta gastronomiczna oraz możliwości dodatkowych atrakcji na terenie basenu również nie były ... "imponujące"
Mimo wcześniej wspomnianych niedogodności basen i tak bywał bardzo często "oblężony" i cieszył się dużą popularnością - zwłaszcza w słoneczne, wakacyjne dni.
Z roku na rok obiekt niszczał, wymagając pracochłonnych i kosztownych remontów, uzupełniania odpadających w czasie zimy płytek, którymi były wyłożone niecki basenów. Wiele do życzenia pozostawiało też jego otoczenie.
Powodzie niszczące koryta okolicznych rzek, przebudowa wodospadów, czasem stan wody (zanieczyszczenia biologiczne i mechaniczne przedostające się do rzeki) skutecznie odstraszały mieszkańców Gminy Andrychów od korzystania z "naturalnych" kąpielisk. Jeszcze skuteczniej zniechęcał do pobytu "nad wodą" jej bardzo niski, często wręcz "zerowy" poziom, spowodowany warunkami atmosferycznymi.
Basen - rok 2005 - przed kolejnymi zawodami organizowanymi przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Basen w wyniku eksploatacji oraz warunków zewnętrznych wymagał co roku kosztownych remontów i konserwacji. Do ich wykonywania zmuszał nie tylko ogólny, zły stan niszczejącego obiektu ale i obowiązujące normy i standardy dotyczące warunków higienicznych oraz wymagań dot. infrastruktury. Na podstawie opinii specjalistów władze miasta zrezygnowały z kolejnych remontów kąpieliska przy al. Wierznego - przedłużających "agonię" tego pięknego niegdyś obiektu i podjęły decyzję o przebudowie i przywróceniu dawnej świetności basenu kąpielowego.
Rada Miejska podczas grudniowej sesji (2005 r.) w głosowaniu nad budżetem na 2006 rok zaakceptowała pomysł wybudowania w Andrychowie nowego basenu. Przedstawiona koncepcja kąpieliska zrobiła na radnych niemałe wrażenie. Podobnego obiektu na próżno można szukać w całym regionie. W budżecie na rok 2006 r. zarezerwowano część środków przeznaczonych na budowę basenu. W styczniu 2006 r. został ogłoszony przetarg na wykonanie projektu.
Po rozstrzygnięciu przetargu projekt Zespołu Basenów Otwartych w Andrychowie przygotowany został przez architektów Alinę i Jerzego Hnat ze spółki TRANS-GAZ z Sanoka.
Zanim na miejscu starego basenu w Andrychowie pojawią się grzybki wodne, masaże ścienne i powietrzne, sieć do wspinaczek, armatki i kaskady wodne, sztuczna rzeka, zjeżdżalnia, część gastronomiczna i dużo zieleni - stary basen musiał zostać wyburzony.
Tak wyglądał teren basenu we wrześniu 2007 roku.
To właśnie w drugiej połowie września 2007 r. rozpoczęły się prace rozbiórkowe na andrychowskim basenie
5. sierpnia 2008 r. - inwestor - Zakład Gospodarki Komunalnej spółka z o.o. ogłosił przetarg nieograniczony nr ZP/16/KB/08, którego przedmiotem zamówienia było wykonanie robót budowlano - montażowych zespołu basenów otwartych w Andrychowie polegających na wykonaniu obiektu kubaturowego socjalno - gastronomiczno - hotelowego o kubaturze 3844,77 m3, niecek basenów ze stali nierdzewnej (basen pływacki, rekreacyjny, brodzik dla dzieci), basenu pływackiego - powierzchnia lustra wody wynosi 1 066,4 m2, basenu rekreacyjnego - powierzchnia lustra wody wynosi 838,8 m2, brodzika dla dzieci - powierzchnia lustra wody wynosi 100 m2 oraz zagospodarowania terenu wraz z ogrodzeniem. Termin realizacji zamówienia określono na 31 lipca 2009 r.
Teren przy Al. Wietrznego - zamienił się wkrótce z "oazy" spokoju"...
... w wielki plac budowy.
2. września 2008 r. ogłoszono wynik przetargu Nr ZP/16/KB/08. W przetargu złożono trzy ważne oferty. Za najkorzystniejszą uznana została oferta złożona przez Przedsiębiorstwo Budowlane "ZUR" Sp. z o.o z Gliwic, które wkrótce przystąpiło do budowy nowego basenu kąpielowego w Andrychowie
Zima 2008 nie była zbyt sroga. Dzięki temu prace trwały praktycznie bez większych przerw.
Jak wyglądały obiekty basenu 30 kwietnia 2009 roku ?
Termin realizacji prac określono na 31 lipca 2009 r.
Wkrótce - kolejne fotografie
Opracowanie i fotografie : Jarosław Skupień
UWAGA : Materiał chroniony prawem autorskim, porozumieniami międzynarodowymi o prawie autorskim oraz innym ustawodawstwem i porozumieniami międzynarodowymi o ochronie praw na dobrach niematerialnych. Naruszenie tych praw podlega odpowiedzialności cywilnej i karnej. Zabrania się wykorzystywania powyższego materiału w jakiejkolwiek postaci bez zgody właścicieli.